kajakarz.png
kajaki
facebook

Turystyka kajakowa jest nierozerwalnie związana z takim żywiołem jak woda. Wypoczynek nad wodą jest bezpieczny pod warunkiem że przestrzega się podstawowych zasad:

Ryzyko utonięcia można zmniejszyć poprzez zakładanie kamizelki ratunkowej - jeśli nie nosimy jej miejmy ją zawsze pod ręką, pamiętajmy że nawet jeśli umiemy pływać musimy liczyć się z ograniczeniem swoich możliwości poprzez ubranie, szybki prąd rzeki czy niską temperaturę.

Pływaj zawsze w grupie! Pływając samotnie nikt nie będzie nam w stanie pomóc w razie problemów.

Alkohol i środki odurzające stanowią zawsze zagrożenie na wodzie zwalniając i opóźniając nasze reakcje i powodując szybką utratę ciepła.

• Przed spływem należy dowiedzieć się jak najwięcej o trasie, którą chcemy pokonać.
• Trasa powinna być także dostosowana do umiejętności, predyspozycji i możliwości fizycznych wszystkich uczestników oraz do stanu sprzętu, którym dysponujemy.

• Jeśli organizujemy spływ w kilku znajomych powinniśmy wyznaczyć jedną osobę odpowiedzialną, z pewnym zasobem wiedzy teoretycznej jak i praktycznej i z predyspozycjami do podejmowania szybkich, konkretnych decyzji która będzie kierowała naszą wyprawą.

• Nie kupujmy i nie spożywajmy produktów o podejrzanym pochodzeniu: nieświeże mięso, uszkodzone konserwy, produkty przeterminowane.

• Nie pijmy wody nieprzegotowanej i brudnej, chociaż w strumieniu wygląda ona na czystą, jednak często zawiera często wiele zanieczyszczeń i bakterii - dlatego najlepiej ją przegotować aby była zdatna do spożycia.
• Obozowisko rozkładajmy z głową starając się nie ustawiać namiotów pod drzewami, które w czasie burzy mogą nam zagrażać.

• Ogniska rozpalajmy w miejscu nie zagrażającym powstaniem pożaru z dala od zwartego drzewostanów, stogów siana i własnych namiotów. Nigdy na torfowisku!
Nasi przyjaciele:szkoła przetrwaniagokFundacja Aby chciało się chciećmauszmaraskasuleczyno.net
aquariuspikphotography.plslupia.info
©2011 - 2019 Kajaki Słupia